Centrum Informacji
i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

Sierpień 2014

Zielone pytanie w lipcu brzmiało następująco: Co to są gatunki anadromiczne, czy warto płynąć pod prąd?

Określenie „anadromiczny” dotyczy przeciwprądowych wędrówek rozrodczych, odbywanych przez niektórych przedstawicieli np. ryb, które zasiedlają zasadniczo środowisko morskie lub jeziorne ale rozmnażają się w wodach bieżących tj. rzekach lub potokach. Przykładami takich gatunków „płynących pod prąd” są łosoś, troć, jesiotr które rozmnażają się w górskich potokach (składają tam ikrę) a dorastają w morzu. Zalicza się do nich także ryby półwędrowne które żyją np. w rzekach nizinnych a tarło odbywają w górnym odcinku rzeki. (Słownik hydrobiologiczny PWN)

Dziękujemy Państwu za nadesłane odpowiedzi.

Laureatami konkursu zostali: Basia Król-Kogus z Gdańska, Dorota Gasińska z Gdańska, Marcin Szywała z Gdańska. Gratulujemy, nagrody prześlemy pocztą.

Następne pytanie: „Jakie formy ochrony przyrody mogą zaistnieć w obrębie miast? Podaj dwa przykłady z terenu Trójmiasta lub własnej okolicy.”

Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi wraz z adresem kontaktowym do 20 sierpnia 2014 r. na adres Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, ul. Polanki 51, 80-308 Gdańsk, e-mail: k.koziel@pomorskieparki.pl