Centrum Informacji
i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

Listopad 2014

Zielone pytanie w październiku brzmiało następująco : „Nadeszła jesień. Dla wielu gatunków ptaków to trudny czas, by przebyć olbrzymi dystans w poszukiwaniu bardziej obfitego w pokarm terenu. Jakie ptaki zbierają się w większe grupy przed odlotem?”
Wędrówki czyli migracje, to zjawisko okresowego zgodnego z porami roku, przemieszczania się z jednego terenu na inny. Wędrówka w grupie ma na celu minimalizację wydatku energetycznego. Ptakami spotykającymi się na ptasich sejmikach, zlotowiskach przed wylotem są między innymi:

•żuraw, gęś - tworzą potem klucz

•ostrygojad - odlatuje w linii prostej

•szpaki  - odlatując tworzą chmarę

Innymi ptakami zbierającymi się w grupy: bocian biały, jaskółka dymówka, jaskółka oknówka, drozd, pokrzewka, rudzik, jerzyk, wilga, mysikrólik. Odpowiedź autorstwa uczniów klasy V a, ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Mogilnie. Dziękujemy Państwu za nadesłane odpowiedzi.
Laureatami konkursu zostali: Henryk Soroczyński z Gdańska, Danuta Kobylarz z Gdańska oraz Liliana Kucharska z Gdańska. Mamy także nagrodę specjalną dla całej klasy Va z SP nr 3 w Mogilnie oraz 3 uczniów ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 8 w Sopocie! Gratulujemy, nagrody prześlemy pocztą.
Następne pytanie: „Nie da się ukryć, nastała jesień. Nie tylko ta kalendarzowa. Proszę wymienić 5 symptomów nastania jesieni w przyrodzie!”

Prosimy o nadsyłanie odpowiedzi wraz z adresem kontaktowym do 20 listopada 2014 r. na adres Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej, ul. Polanki 51, 80-308 Gdańsk, e-mail: k.koziel@pomorskieparki.pl