Centrum Informacji
i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

Zielone pytanie

Zielone pytanie to konkurs dla wszystkich zainteresowanych przyrodą, który na stronie pojawia się co miesiąc. Zachęcamy tym samym do regularnego śledzenia zmian na stronie a przede wszystkim do podejmowania tego wyzwania (brania czynnego udziału w konkursie) i nieustannego poszerzania swojej wiedzy pod takim pretekstem. Do wybranych uczestników konkursu trafiają nagrody rzeczowe w postaci przewodników przyrodniczych. Staramy się także do pozycji książkowej dorzucić jakiś drobiazg w postaci maskotki odblaskowej, zakładki do książki, pocztówki czy składanej butelki na wodę. Zapraszamy do udziału w konkursie!

Styczeń 2017

 Jak co miesiąc zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w konkursie Zielone pytanie! To prosta forma, która zachęca do poszerzania swojej wiedzy o przyrodzie i zjawiskach jakie zachodzą w świecie istot żywych.

Listopad 2016

„Niektóre z drzew i krzewów posiadają owoce, które mają bardzo cenne właściwości lecznicze lecz przed przymrozkami są dla nas trujące lub mają cierpki, nieprzyjemny smak. Do takich roślin należy między innymi tarnina, jałowiec czy jarząb. Tarnina to krzew posiadający wielorakie zastosowania. Przetwory z jej owoców są stosowane między innymi przy schorzeniach żołądkowo-jelitowych. Trzeba pamiętać jednak, że nasiona tarniny zawierają cyjanowodór, więc nie należy ich spożywać... 

Październik 2016

 „Prawnik, który miałby bronić kreta przed zarzutami czynienia szkód w ogrodach miałby nie lada zadanie by przedstawić go w dobrym świetle. Jednakże wiedza i prawidła przyrodnicze głoszą, że każdy organizm jest potrzebny i nie „powstał” przypadkowo. Kret na pewno jest drapieżnikiem i jest żarłoczny, więc roślinom bezpośrednio szkody nie czyni. Na jego menu składa się cała menażeria drobnych zwierząt – bezkręgowców, ich larw i jaj. Wprawdzie głównym pożywieniem kreta są pożyteczne dżdżownice to większość pozostałego pokarmu stanowią różni przedstawiciele owadów.

Wrzesień 2016

Zachęcamy do wzięcia udziału w naszym co miesięcznym najmniej skomplikowanym konkursie - Zielone pytanie. W sierpniu dotyczyło ono pokrzywy a wrześniowe zagadnienie jest związane z kretem. Zapraszamy - nagrody czekają!

Sierpień 2016

Sierpień 2016

Zachęcamy - jak zawsze - do wzięcia udziału w naszym konkursie "Zielone pytanie". To mały pretekst do poszerzenia swej wiedzy o przyrodzie. W tym miesiącu Państwa uwagę kierujemy na pokrzywę - bo choć miewamy mniej przyjemne epizody z jej udziałem to jednak wartość pokrzywy jest nieoceniona! Zapraszamy do udziału!

Lipiec 2016

Zielone pytanie to "nieskomplikowana" propozycja dla wszystkich zainteresowanych przyrodą. To krótkie pytanie, pojawiające się w Internecie raz w miesiącu. W czerwcu brzmiało następująco: Bociany są chlubą Polaków, kibicujemy im kiedy wracają do nas po zimie by z sukcesem wydały potomstwo. Kiedy młode bociany zaczynają swoje pierwsze loty?

Czerwiec 2016

Jak co miesiąc zachęcamy Państwa do przesyłania odpowiedzi na nasz konkurs "Zielone pytanie". Dla trzech laureatów przewidujemy nagrody w postaci książek oraz drobiazgów edukacyjno-promocyjnych. Zapraszamy!
 

Maj 2016

 Jak co miesiąc zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie "Zielone pytanie". To "szybka" propozycja dla odbiorcow w każdym wieku. Przy odrobinie zaangażowania można sprawić przyjemność autorom pytań konkursowych a takze wygrać książkę wraz z drobiazgiem edukacyjno-promocyjnym!

Kwiecień 2016

Jak co miesiąc, na różne spodoby, zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w naszym konkursie Zielone pytanie. Kusimy książkami, drobiazgami edukacyjnymi, maskotkami odblaskowymi. A tak naprawdę najbardziej zależy nam na popularyzacji wiedzy o przyrodzie, środowisku, zdrowiu. Jesteśmy przekonane, że nawet udział w tak prostym konkursie może poszerzyć horyzonty, zachęcić do przeczytania literatury fachowej lub zwyczajnie pozwoli poćwiczyć umiejętność formułowania prostych zdań. Serdecznie zapraszamy

Marzec 2016

Jak co miesiąc i tym razem zachęcamy do wzięcia udziału w naszym najmniej wymagającym konkursie jakim jest Zielone pytanie. Zapraszamy serdecznie!  

Luty 2016

Luty 2016

Jeśli chcą się Państwo dowiedziec czy istnieją skuteczne metody zminimalizowania ryzyka kolizji ptaków ze szklanymi powierzchniami to  zachęcamy do lektury Zielonego pytania. Dla chętnych jest także kolejne pytanie - tym razem w związku z niedawnymi urodzinami - zahacza o postać Jana Heweliusza. Zapraszamy serdecznie!

Styczeń 2016

Jak zawsze zachęcamy do wzięcia udziału na naszym konkursie. Do wygrania książki oraz sympatyczne dodatki edukacyjno-promocyjne. 

Grudzień 2015

Grudzień 2015

 Zapraszamy do wzięcia udziału w grudniowym konkursie "Zielone pytanie". Co miesiąc zadajemy jedno pytanie i cierpliwie czekamy na Państwa propozycje. Te prawidłowe i najciekawsze nagradzamy przewodnikami przyrodniczymi oraz drobiazgami edukacyjno-promocyjnymi.

Październik 2015

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie "Zielone pytanie". Co miesiąc pojawia się krótkie pytanie i możliwość wygrania sympatycznej nagrody. 

Wrzesień 2015

 Jak co miesiąc zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w konkursie Zielone pytanie. Konsekwentnie staramy się Państwa zachęcić do poszerzania swej wiedzy nagradzając wylosowane osoby ciekawymi publikacjami. 

Sierpień 2015

Zachęcaamy do wzięcia udziału w konkursie Zielone pytanie. Dla zwycięzców mamy przygotowane nagrody w postaci książek przyrodniczych oraz miłych drobiazgów. 

Lipiec 2015

Nieustannie zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie Zielone pytanie. Poszerzając swoją wiedzę można jednocześnie wygrać książkę popularnonaukową (przyrodniczą) i drobiazg w postaci maskotki odblaskowej. Po rozważaniach dotyczących komarów kolej na rośliny. Zapraszamy. 

Czerwiec 2015

Jak zawsze serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w naszym comiesięcznym konkursie. Dodatkową zachętą - poza oczywistym faktem zdobycia nowej porcji wiedzy niech będzie nagroda w postaci przyrodniczej lektury i odblaskowego zwierzaka!

Maj 2015

 Zachęcamy do wzięcia udziału w naszym comiesięcznym konkursie "zileone pytanie". Na zwycięzców czeka nagroda w postaci książki oraz drobiazgu edukacyjnego. 

Kwiecień 2015

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie "Zielone pytanie". Po rozważaniach "prosumenckich" przyszedł czas na zagadnienia przyrodnicze. Dla zwycięzców konkursu sympatyczne nagrody w postaci przewodników przyrodniczych/książek popularnonaukowych. 

Marzec 2015

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie i podjęcie próby odpowiedzi na pytanie. W marcu nasze rozważanie są związane z zagadnieniami "energetycznymi". 

Luty 2015

Luty 2015

Serdecznie zachęcamy do pochylenia się nad kolejnym Zielonym pytaniem. Tym razem ciut filozoficznie.

Styczeń 2015
Grudzień 2014
Październik 2014

Październik 2014

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie Zielone pytanie.

Sierpień 2014

Szanowni Państwo,zachęcamy do zainteresowania się nowym, sierpniowym Zielonym pytaniem. Piękna pogoda sprawia, że chętnie spędzamy czas na zewnątrz. Możemy przy okazji poobserwować przyrodę a wnioskami podzielić się z nami. Nagrody czekają! Jednocześnie informuję, że zmienił się adres korespondencyjny CIEE. Nasza siedziba znajduje się na ul. Polanki 51.

Lipiec 2014

Zachęcamy do wzięcia udziału w lipcowym Zielonym pytaniu! 

Czerwiec 2014

Zachęcamy, zachęcamy :) Nieustannie propagujemy wiedzę o przyrodzie w mieście! Nowe Zielone pytanie na czerwiec już "w eterze" a my obiecujemy, że dla 3 osób którzy zostaną laureatami w czerwcu będzie odblaskowa maskotka gratis do przewodnika.

Maj 2014

Maj 2014

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie Zielone pytanie. Nieustannie propagujemy wiedzę o przyrodzie miejskiej! 

Kwiecień 2014

Serdecznie zachęcamy do nadesłania opowiedzi na kolejne "zielone pytanie". W tym miesiącu naszym "oczkiem w głowie" jest przyroda w mieście.

Marzec 2014

Serdecznie zapraszamy do udziału w comiesięcznym konkursie Zielone pytanie. Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedzią na pytanie z poprzedniego miesiąca oraz do udzielenia odpowiedzi na nowe pytanie. Nagrody w postaci przewodników czekają. 

Luty 2014

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie Zielone pytanie. Dla zwycięzców czekają nagrody w postaci przewodników przyrodniczych.  

Styczeń 2014

Serdecznie zapraszamy do udziału w comiesięcznym konkursie Zielone pytanie. W tym miesiącu proponujemy Państwu zapoznanie się z wiedzą o gatunkach sów jakie można spotkać na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.  

Grudzień 2013

Serdecznie zapraszamy do udziału w comiesięcznym konkursie Zielone pytanie". Nagrody w postaci przewodników przyrodniczych czekają na zwycięzców.

Listopad 2013

Zielone pytanie w październiku brzmiało następująco: Jaką funkcję pełnią rośliny w rzece?

Październik 2013

Zielone pytanie we wrześniu brzmiało następująco: Jakiego gatunku drzewa można spotkać najczęściej przemierzając zbocza Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego?

Wrzesień 2013

 Zielone pytanie w sierpniu brzmiało następująco: Jakie gatunki ssaków żyją w Morzu Bałtyckim? Co im zagraża?

Sierpień 2013

Zielone pytanie w lipcu brzmiało następująco: Latem dużo czasu spędzamy w lesie, podczas spacerów często mijamy powalone, próchniejące drzewa i być może zastanawiają się Państwo dlaczego nie zostały one uprzątnięte? Czy przyroda może mieć korzyść z obecności takich drzew?

Lipiec 2013

Zielone pytanie w czerwcu brzmiało następująco: „W jakich miejscach zakładają gniazda rybitwy czubate? Gdzie znajduje się jedyna w Polsce ich kolonia lęgowa? Jakie działania podejmowane są w celu jej ochrony?”

Czerwiec 2013

Zielone pytanie w maju brzmiało następująco: „Jak nazywa się najbardziej jadowity polski pająk? Czym się żywi? Gdzie ten pająk lubi „mieszkać”?

Maj 2013

Zielone pytanie w kwietniu brzmiało następująco: Jeziora lobeliowe są „perełką” przyrody, czy wiedzą Państwo z jakich powodów są tak cenne?

Kwiecień 2013

Zielone pytanie w lutym brzmiało następująco: Czy wszystkie jawory to klony? Czy może wszystkie klony to jawory? Prosimy o krótkie uzasadnienie.

Marzec 2013

Zielone pytanie w marcu brzmiało następująco: Jakie rośliny „trzymają w ryzach”, stabilizują polskie wydmy? Proszę wymienić przynajmniej 3 przykłady.

Luty 2013

Zielone pytanie w styczniu brzmiało następująco: „Na czym polega proces kompostowania i co powstaje w jego rezultacie? Czy mieszkając w mieście możemy „produkować” własny kompost?”

Styczeń 2013

 Zielone pytanie w grudniu brzmiało następująco: „Jakie funkcje pełnią drzewa w mieście?”

Grudzień 2012

 Zielone pytanie w listopadzie brzmiało następująco: „Proszę wymienić zasady jakich należy przestrzegać podczas leśnych wędrówek”

Listopad 2012

Zielone pytanie w październiku brzmiało następująco: „Proszę wymienić przynajmniej 3 gatunki zwierząt wykorzystujących echolokację”

Październik 2012

 Zielone pytanie we wrześniu brzmiało następująco: „Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego realizuje projekt odtworzenia kolonii pewnego płetwonogiego ssaka na polskim wybrzeżu. Co roku wyleczone osobniki oraz potomstwo hodowlanego stada wypuszczane są do wód Bałtyku. O jaki gatunek chodzi?”

Wrzesień 2012

Zielone pytanie w sierpniu brzmiało następująco: „Do jakich gatunków mięczaków należą muszle, które znajdujemy na polskich plażach?”

Sierpień 2012

 Zielone pytanie w lipcu brzmiało następująco: „Proszę wymienić 5 rezerwatów przyrody znajdujących się w gminie Gdańsk”

Lipiec 2012

 Zielone pytanie w czerwcu brzmiało następująco: „Jakie trzy gatunki roślin owadożernych występują na terenie Polski?”

Czerwiec 2012

Zielone pytanie w maju brzmiało następująco: „Ogrody zoologiczne są atrakcyjnymi miejscami rekreacji i edukacji, nie tylko dla najmłodszych. Proszę wymienić przynajmniej 4 inne funkcje, dla których tworzy się ogrody zoologiczne.”

Maj 2012

Zielone pytanie w kwietniu brzmiało następująco: „Proszę podać po trzy przykłady rodzimych gatunków motyli dziennych i nocnych”

Kwiecień 2012

Zielone pytanie w marcu brzmiało następująco: „Już od dawna nie myślimy o lesie jedynie w kategoriach miejsca produkcji drewna. Proszę wymienić inne funkcje lasu.”

Marzec 2012

Zielone pytanie w lutym brzmiało następująco: „Których ryb nie można łowić w polskich rzekach w okresie od 1 stycznia do 31 marca? Proszę wymienić 5 gatunków”.

Luty 2012

Zielone pytanie w styczniu brzmiało następująco: „Jakie gatunki drzew iglastych najczęściej wybieramy na drzewko bożonarodzeniowe”?

Styczeń 2012

 Zielone pytanie w grudniu brzmiało następująco: „Czy budki lęgowe są potrzebne ptakom podczas zimy?”.

Grudzień 2011

Zielone pytanie w listopadzie brzmiało następująco: „Jakie rodzime gatunki drzew i krzewów pomagają wzmocnić naszą odporność w okresie jesienno-zimowym?”.

Czerwiec 2017

Czerwiec 2017

 Jak co miesiąc zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w konkursie Zielone pytanie! To prosta forma, która zachęca do poszerzania swojej wiedzy o przyrodzie i zjawiskach jakie zachodzą w świecie istot żywych.