Centrum Informacji
i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

Dojrzały Smak Przygody - warsztaty „W sercu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego”.

Dojrzały Smak Przygody warsztaty „W sercu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego”

Szanowni Państwo w związku z niewielką zmianą rozkładu jazdy komunikacji oraz brakiem wysypu grzybów proponujemy następujący przebieg najbliższych warsztatów:

Wyjazd  autobusem PKS z Gdańska Głównego godz. 6.00, dojazd do Kościerzyny o godz. 7.20, wyjazd z Kościerzyny 7.35 i przyjazd do Wdzydz godz. 8.10. W Kościerzynie dołączy do Państwa przewodniczka Grażyna Sadowska z Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, zespół Centrum dołączy we Wdzydzach.

Naszą wycieczkę zaczniemy od wejścia na 36m wieżę widokową, gdzie rozpościera się widok na Zespół Jezior Wdzydzkich. Następnie kierując się wzdłuż głównej ulicy, dojdziemy do pieszej ścieżki przyrodniczo-edukacyjnej i opowiemy sobie o przyrodzie Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Z pieszej ścieżki udamy się do planowanego rezerwatu przyrody Wałachy, skąd udamy się z powrotem pod wieżę, aby ogrzać się i posilić przy ognisku (godz.12:00). Zachęcamy by zabrać kiełbaski do upieczenia. Oczywiście zawsze jest szansa na znalezienie grzybów, więc koszyk też warto zabraćJ

Autobus powrotny do Kościerzyny odjeżdża o godz. 12:40. 

Będąc we Wdzydzach, koniecznie trzeba odwiedzić najstarsze na ziemiach polskich, założone w 1906 r. Muzeum „Kaszubski Park Etnograficzny”. Zajmuje ono 22 ha obszaru zabudowanego obiektami regionalnej architektury położonego nad brzegiem jeziora Gołuń. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, wiatraki, kościoły, karczmy, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze – ponad 50 obiektów z Kaszub i Kociewia świadczących o bogactwie i różnorodności wiejskiego budownictwa z okresu od XVII do XX wieku.

W związku z powyższym proponujemy Państwu, abyście już samodzielnie odwiedzili to magiczne miejsce, gdzie czas się zatrzymał i skorzystali z późniejszego powrotu do Kościerzyny o godz. 14:30 lub 15:30.

Bilet wstępu do muzeum: normalny 15 zł, ulgowy (obejmujący emerytów i rencistów) 10zł.