Centrum Informacji
i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

Dajcie spokój Wiśle

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej
w ramach cyklu comiesięcznych spotkań miłośników ekologii
zaprasza na prelekcję 
„Dajcie spokój Wiśle”
którą zaprezentuje
prof. dr hab. Jan Marcin Węsławski
Kierownik Zakładu Ekologii Morza IO PAN

Spotkanie odbędzie się 19 stycznia 2017 roku (czwartek)
o godz. 16:00 w Sali Herbowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (ul. Okopowa 21/27).

Rok 2017 to Rok Wisły, a już w ubiegłym roku rząd ogłosił wieloletnie plany zagospodarowania rzek - w tym Wisły. Najważniejszym hasłem tych planów jest doprowadzenie wielkotowarowej żeglugi rzecznej z Gdańska do Warszawy, dla statków o ładowności 3000 ton. Plan szacowany na 30 mld złotych zakłada całkowitą zabudowę naszej największej rzeki i przerobienie jej w kanał żeglugowy, wzorowany na XIXw rozwiązaniach niemieckich. Do tego dołożono argumentację o oszczędzaniu energii i ekonomicznej wydajności żeglugi rzecznej. W planach nie ma ani słowa o aspekcie środowiskowym inwestycji, rozważenia różnego rodzaju zagrożonych wartości.

Prezentacja przypomni o dominującej w Unii Europejskiej idei renaturalizacji rzek - czyli czymś dokładnie odwrotnym od założonych planów i poza wszelką inną argumentacją przywoła podstawową prawdę - w Wiśle nie ma dość wody na realizację założonych pomysłów.

Jan Marcin Węsławski, pracownik Instytutu Oceanologii PAN, profesor zwyczajny od 2000 r., członek Komitetu Biologii Środowiskowej i Ewolucyjnej PAN oraz Komitetu Badań Morza PAN, zajmuje się związkami pomiędzy zmianą klimatu, różnorodnością biologiczną i funkcjonowaniem ekosystemów - pracuje zarówno na Bałtyku, w ujściu Wisły jak i w Arktyce Europejskiej.

Serdecznie zapraszamy! 

Wisła, fot. M. Węsławski