Centrum Informacji
i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

Bioróżnorodność – poznaj, by zachować! - relacja

W dniach 19-20 maja odbył się IX piknik edukacyjny pod hasłem  „Bioróżnorodność – poznaj by zachować”. W tym roku główną bohaterką była Rzeka Wisła.
To najbardziej polska z naszych rzek. Królowa. Swój bieg kończy w Morzu Bałtyckim. Przepływając przez cały kraj łączy południe z północą a dzięki dopływom wschód z zachodem. Jest przedmiotem a może właśnie Podmiotem troski wszystkich Polaków. To wspaniałe dziedzictwo przyrody, ostoja różnorodności biologicznej. Jej „dzikość” fascynuje nie tylko przyrodników ale także podróżników, którzy zmagają się z nią kajakiem, rowerem czy pieszo. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2017 Rokiem Rzeki Wisły, otwierając tym samym dyskusję o przyszłości tej wspaniałej rzeki.
Naszą intencją było zgromadzenie na pikniku różnych instytucji, stowarzyszeń, jednostek rządowych i samorządowych, kół naukowych, których działalność w mniejszym bądź większym stopniu nawiązuje do Wisły. A ponieważ każdy z nas jest inny, inaczej się uczy, ma różną wyobraźnię, trafiają do niego inne argumenty to zdywersyfikowaliśmy formy przekazu. Wraz z licznymi Partnerami zaoferowaliśmy Wam 45 różnorodnych, profesjonalnych stoisk edukacyjnych. Edukatorzy przybyli z różnych części kraju - począwszy od Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych z Lubartowa poprzez Białowieski Park Narodowy i Starostwo Powiatowe w Hajnówce czy Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Wszystkich wystawców nie sposób wymienić. Podczas piątkowego pikniku w Zespole pałacowo-parkowym w Kolibkach na 26 stoiskach edukowało ponad 80 osób. Gościliśmy głównie grupy zorganizowane ze szkół z całego województwa. Bardzo nas raduje, gdy grupy z Żukowa, Sztumu, Zaborskiego Parku Krajobrazowego przemierzają tyle kilometrów, by wspólnie z nami odkrywać tajniki bioróżnorodności! Do Waszej dyspozycji w sobotę w Parku im. R. Reagana było 170 edukatorów gotowych dzielić się swoją wiedzą i pasją. Wspaniałym uzupełnieniem merytorycznych treści byli jak zawsze aktorzy z Teatru Delikates, którzy towarzyszą naszej bioróżnorodności  chyba od zawsze! Ich poczucie humoru, pomysł na „siebie” w przedsięwzięciu i to „coś” sprawiają, że zawsze ubarwiają pikniki. Jak zawsze dziękujemy Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku za sfinansowanie pikniku. Dziękujemy także tuBAZA za gościnę oraz Gdyni za wsparcie pikniku w Kolibkach, dzięki czemu udało się stworzyć interaktywną makietę o terenach zalewowych.
Dzięki zaangażowaniu tak wielu osób pokazaliśmy naturalność, bogactwo przyrodnicze oraz różnorodność Wisły i innych rzek. Dziękujemy, że mogliśmy w tak pięknych okolicznościach wspólnie świętować Rok Wisły!

Zachęcamy do obejrzenia albumów ze zdjęciami z pikników:
- piątek: https://www.facebook.com/pg/Centrum-Informacji-i-Edukacji-Ekologicznej-w-Gdańsku-240542152691886/photos/?tab=album&album_id=1357633524316071

- sobota: https://www.facebook.com/pg/Centrum-Informacji-i-Edukacji-Ekologicznej-w-Gda%C5%84sku-240542152691886/photos/?tab=album&album_id=1362323737180383

Dla nas – organizatorów, największym sukcesem i satysfakcją jest pochwała uczestników, Partnerów oraz wysoka frekwencja! Docierają do nas głosy, że to jedno z ulubionych przedsięwzięć edukacyjnych także edukatorów. To świetna okazja by wymienić się wiedzą, kontaktami i zainspirować nowymi pomysłami. Dla nas – organizatorów to nieustannie ogromne wyzwanie, nie tylko logistyczne. Co roku chcemy Was zaskoczyć, z jednej strony „wyczerpać” temat a z drugiej pozostawić odrobinę niedosytu. Do zobaczenia za rok!

 

RZEKA w Centrum uwagi - Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej
Popłynąć z Królową oraz Hotelik Tarło - Teatr Delikates
Wisła – ostatnia dzika rzeka. Poznaj różnorodność terenów zalewowych - Fab Lab Trójmiasto