Centrum Informacji
i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku

Aktualności

„Drzewa i krzewy wokół nas” - szkolenie w Malborku

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej oraz Szkoła Podstawowa nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. UNICEF w Malborku serdecznie zapraszają na bezpłatne szkolenie: „Drzewa i krzewy wokół nas”, które odbędzie się 15 listopada 2016 roku o godz. 14.00. Szczegóły dotyczące zapisów znajdują się w treści wiadomości.

Zielone pytanie na listopad

„Niektóre z drzew i krzewów posiadają owoce, które mają bardzo cenne właściwości lecznicze lecz przed przymrozkami są dla nas trujące lub mają cierpki, nieprzyjemny smak. Do takich roślin należy między innymi tarnina, jałowiec czy jarząb. Tarnina to krzew posiadający wielorakie zastosowania. Przetwory z jej owoców są stosowane między innymi przy schorzeniach żołądkowo-jelitowych. Trzeba pamiętać jednak, że nasiona tarniny zawierają cyjanowodór, więc nie należy ich spożywać... 

„Kamienie z Północy: warsztaty z oznaczania skał narzutowych”

„Kamienie z Północy: warsztaty z oznaczania skał narzutowych”

Niewielkie plaże u podnóży klifów na polskim wybrzeżu obfitują w otoczaki, które przyciągają nasz wzrok ilością barw i wzorów.Taką różnorodność skał ciężko spotkać w górach naszego kraju, bowiem wszystkie te okruchy przyniósł w trakcie plejstocenu lądolód ze Skandynawii, Finlandii i dna Bałtyku. Jak się połapać w takiej różnorodności? Jak te skały odróżniać i czy kryją one jakieś ciekawostki?

Antarctic Beauty, czyli opowieść o roku spędzonym w Antarktyce

Antarctic Beauty, czyli opowieść o roku spędzonym w Antarktyce

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie czwartkowe! 17 listopada prelekcję „Antarctic Beauty, czyli opowieść o roku spędzonym w Antarktyce” zaprezentuje Bartek Jerzak. 

„Kamienie z Północy: warsztaty z oznaczania skał narzutowych”

Niewielkie plaże u podnóży klifów na polskim wybrzeżu obfitują w otoczaki, które przyciągają nasz wzrok ilością barw i wzorów.Taką różnorodność skał ciężko spotkać w górach naszego kraju, bowiem wszystkie te okruchy przyniósł w trakcie plejstocenu lądolód ze Skandynawii, Finlandii i dna Bałtyku. Jak się połapać w takiej różnorodności?
Jak te skały odróżniać i czy kryją one jakieś ciekawostki? Czy można je jakoś wykorzystać w edukacji regionalnej? Zapraszamy nauczycieli i edukatorów na wyjątkowe, bezpłatne szkolenie. Liczba miejsc ograniczona.

Krajobraz a ideologia

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie czwartkowe! 20 października prelekcję „Krajobraz a ideologia” zaprezentuje dr inż. arch. Katarzyna Rozmarynowska. 

ArtMosphere Baltic

ArtMosphere Baltic

ArtMosphere Baltic”, to projekt szwedzkiej organizacji TILLT AB skupiający się na wpływie mieszkańców państw nadbałtyckich na stan Bałtyku. W projekcie biorą udział Szwecja, Finlandia, Litwa, Łotwa, Estonia, Rosja i Polska. Polskę reprezentuje Nadbałtyckie Centrum Kultury, które zaprosiło do poprowadzenia części  prośrodowiskowej Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej.

Refleksje pokonkursowe "Moje drzewo - tekstem - zdjeciem - ilustracją"

Refleksje pokonkursowe "Moje drzewo - tekstem - zdjeciem - ilustracją"

 3 października w siedzibie naszego CIEE miała miejsce bardzo miła okoliczność - wręczono nagrody laureatom konkursu "Moje drzewo - tekstem - zdjęciem - ilustracją". Zachęcamy wszytskich do oglądania prac, galerię będziemy systematycznie uzupełniać. Bardzo nam miło, ze drzewa budzą tyle dobrych emocji.

Skrzydlate cudaki

Skrzydlate cudaki

Czy wiesz, że na terenie parku Centrum Hewelianum żyją różne gatunki ptaków, tj. bogatka, szpak, mazurek, dzięcioł zielony, gil i wiele innych… Poznajmy je i otoczmy ochroną, bo z każdym rokiem na całym świecie ich populacje stale się zmniejszają.

Jesienne oblicze kwietnej murawy

Jesienne oblicze kwietnej murawy

Kwietna murawa wreszcie dojrzała do zbiorów. Patrząc wnikliwym okiem łatwo można dostrzec pomidory, dynię, rozsypujące się nasiona roślin zielnych. To naturalna w przyrodzie kolej rzeczy, symptom przemijania na maleńką skalę. Zachęcamy Was do przyjrzenia się z bliska tym procesom jak i jesiennej szacie naszej kwietnej murawy.